UN environment
Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Palma w Alejach Jerozolimskich, jeden z nowych symboli Warszawy, usycha. Jej zielona korona stała się szarobrązowa, liście są wysuszone i zwisają wzdłuż pnia.

Przemiana palmy jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa, przeprowadzoną we współpracy z artystką Joanną Rajkowską i agencją Syrena Communications przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Śmierć palmy ma zwracać uwagę na problemy zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych. Stanowi część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska. W tym roku głównym tematem jest zanieczyszczenie powietrza, a celem zachęcenie ludzi i instytucji do podejmowania EKOpostanowień – prostych, codziennych działań zapobiegających degradacji środowiska.

Nawet niewielkie zmiany naszych zachowań mogą pomóc ocalić cząstkę przyrody. EKOpostanowienia ogłoszone zostaną 5 czerwca, a ich pozytywne skutki komunikowane będą przez cały rok.

Pytani, czy palma powróci do życia, organizatorzy akcji odpowiadają "To już zależy od naszej mobilizacji #DlaPlanety".

Informacje:

Joanna Rajkowska, Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2002

„Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", czyli palma na rondzie de Gaulle’a w Warszawie jest najbardziej znanym polskim projektem artystycznym w przestrzeni publicznej, jaki powstał po 1989 roku. Przypomina on o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed Holocaustem, której obecność pobrzmiewa w nazwie Aleje Jerozolimskie.

Przez lata palma stała się również jednym z nowych symboli Warszawy, egzotycznym i swojskim, prowokującym i mobilizującym do działania. Jest stałym punktem w programie protestów, manifestacji, happeningów.

Palma jest też symbolem nowej miejskiej rzeczywistości. Jest ukłonem dla chaotycznej, żywiołowej środkowo-europejskiej metropolii, pochwałą różnorodności, niestabilności, migracji i zmiany. W obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, egzotyczne drzewo staje się dziś także znakiem niebezpiecznych zmian i sygnałem ostrzegawczym umieszczonym w centrum Warszawy.

Archiwum Palmy dostępne jest na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: https://artmuseum.pl/pl/archiwum/pozdrowienia-z-alej-jerozolimskich

Światowy Dzień Środowiska

Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Środowiska jest przyjęte przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment) hasło #BeatAirPollution. Razem z kampanią BreatheLife stało się ono inspiracją dla tegorocznej, drugiej edycji kampanii Zielona wstążka #DlaPlanety.

UN Environment stawia sobie za cel wzrost świadomości społecznej, dotyczącej problemu zanieczyszczenia powietrza. Jednym z istotnych kontekstów wyzwania jest ochrona klimatu, kolejnym – jego aspekt zdrowotny i związane z nim poważne konsekwencje, w tym przedwczesne zgony.

Walka z tym wyzwaniem pomoże w realizacji postulatów, zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Potrzebujemy zweryfikować swoje nawyki i przyzwyczajenia. Każda wielka zmiana zaczyna się od drobnych kroków. Te drobne kroki możemy podjąć wszyscy razem, dokonując bardziej świadomych, przemyślanych wyborów konsumenckich i nie tylko. Transport, ogrzewanie, zużycie energii – to tylko niektóre z dziedzin, którymi na co dzień wpływamy na stan jakości powietrza w naszej okolicy.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Od 1991 roku realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju. Działa jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database – światowej bazy danych o zasobach Ziemi) utworzonej przez UN Environment w celu wzmocnienia efektywnego zarządzania zasobami środowiska.

Centrum propaguje postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie, m.in. poprzez powołane przez siebie Partnerstwo SDGs „Razem dla środowiska”. Angażuje się w działania, poszerzające świadomość z zakresu m.in. ochrony klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ochrony bioróżnorodności ekosystemów wodnych i lądowych.

Specjalizuje się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku oraz upowszechnianiu zastosowań nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym systemów informacji geograficznej (GIS) i technologii satelitarnych. Jest również krajowym koordynatorem międzynarodowego programu edukacyjnego GLOBE w Polsce.

Joanna Rajkowska (ur. 1968)

Joanna Rajkowska jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni pozagaleryjnej. Aby powstały, artystka wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały. Używa przy tym elementów tak różnorodnych jak rośliny, budynki, obiekty znalezione, woda czy dym. Od-swajanie, od-człowieczanie i budowanie relacji to metody, które Rajkowska stosuje najczęściej.

Najbardziej znane prace artystki: Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, czyli popularna palma na rondzie de Gaulle’a (2002 – do dziś) i Dotleniacz (istniejący w latach 2006–2007) przybrały formę rzeźb społecznych w przestrzeni publicznej Warszawy.

Relacje medialne:

Palma na Rondzie de Gaulle’a stała się, od momentu jej zainstalowania 12 grudnia 2002 roku, symbolem Warszawy.

W nocy z 31 maja na 1 czerwca, jej liście uschły... Co się stało?!

Więcej - we wpisie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Facebooku

Jeszcze wczoraj palma stała w pełnej krasie – z bujną koroną zielonych liści.

Dzisiaj wygląda zupełnie inaczej. Korona się przerzedziła, w miejscu zielonych liści straszą suche gałęzie.

Więcej - w serwisie internetowym Gazety Stołecznej

Uschnięcie liści palmy zaskoczyło Warszawiaków. W końcu palma jest sztuczna, więc w pierwszej chwili jej pożółkłe i zniszczone liście mogą wywołać szok i uzasadnione pytanie: jak do tego doszło.

Wiele osób twierdzi też, że nie zdawało sobie do tej pory sprawy, że palma tak naprawdę nie jest prawdziwa.

Więcej - na stronach tygodnika Wprost

Palma - w istocie praca Joanny Rajkowskiej "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" - jest sztuczna, nie mogła więc uschnąć naprawdę.

Ale minionej nocy jej liście zostały wymienione. Obecnie wygląda jakby wokół zapanowała kompleta susza.

Więcej - na stronie TVN Warszawa

Stołeczna palma to oczywiście instalacja Joanny Rajkowskiej "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich".

Została zainstalowana w 2002 roku jako nawiązanie do historii nazwy Alej Jerozolimskich, która wzięła się od założonego w XVIII wieku osiedla żydowskich kupców i rzemieślników, nazywanego Nową Jerozolimą, które wówczas znajdowało się na krańcu miasta.

Więcej - na stronach Noizz.pl

Palma na środku ronda de Gaulle'a w Warszawie, na stałe wpisała się w krajobraz stolicy, także dla warszawiaków nie jest niczym niezwykłym. Ostatnio jednak, słynna instalacja zwróciła na siebie uwagę, ponieważ liście wyglądały bardzo źle.

O co chodzi? Dlaczego palma ma zwiędłe liście?

Więcej - na witrynie radia Eska Rock

Od kilku dni mieszkańcy stolicy oraz turyści z niepokojem obserwują słynną palmę w centrum Warszawy. Jej zielone do tej pory liście wyglądają na zwiędłe i wysuszone.

Jak się okazuje, przemiana palmy jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa, przeprowadzoną we współpracy z artystką Joanną Rajkowską i agencją Syrena Communications, przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Więcej - na portalu internetowym Onet

Okazuje się, że ''śmierć'' palmy ma zwracać uwagę na problemy zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych. Stanowi część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca).

W tym roku głównym tematem jest zanieczyszczenie powietrza, a celem zachęcenie ludzi i instytucji do podejmowania EKOpostanowień - prostych, codziennych działań zapobiegających degradacji środowiska.

Więcej - w serwisie Warszawa.NaszeMiasto.pl

Centrum UNEP/GRID-Warszawa, organizator akcji "usychania palmy", od 1991 roku realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Więcej - w serwisie dziennika Rzeczpospolita

- W kolejnej odsłonie kampanii chcemy prosić ludzi (w całej Polsce), by na stronie DlaPlanety.pl podejmowali ekopostanowienia - dzięki nim planeta może znów się zazielenić - dodaje Wiewiórski.

Jakość powietrza jest tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Środowiska.

Więcej - na stronie Wirtualnych Mediów