"Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje."-sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon, 2010 r.
Dzień Ziemi, a dokładnie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi został ustanowiony w 2009 roku z inicjatywy Boliwii. Co istotne termin “Matka” ma na celu podkreślać współzależność, która istnieje między ludźmi a innymi żywymi gatunkami wspólnie zamieszkującymi na planecie". Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ uznała także, że "Ziemia i jej ekosystemy są naszym domem".
Celem tego dnia jest uświadamianie społeczeństw jak bardzo niezbędne dla naszego życia na Ziemi jest życie w harmonii z naturą. Ten konkretny dzień w roku ma nam przypominać o tym, że o nasz wspólny dom musimy dbać codziennie. Światopogląd, wcześniej kojarzony z tradycyjnymi kulturami Ameryki czy Australii i Oceanii, przedarł się do głównego nurtu politycznego i uświadomił nam wyjątkowość naszej planety oraz wagę codziennych decyzji podejmowanych zarówno w parlamentach jak i w prywatnych domach.
W tym roku obchodzimy ten dzień bez grupowych akcji, takich jak wspólne zbieranie śmieci czy sadzenie drzew. Być może jest to okazja do głębszego zastanowienia się nad ideą tego święta. Mając świadomość istoty problemów, z którymi boryka się nasza planeta, możemy sprawić, że Dzień Matki Ziemi będziemy obchodzić codziennie.
Oto 10 najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić dla Ziemi już dziś :
- Nie marnujmy jedzenia. Dobrze planujmy zakupy i starajmy się wykorzystywać wszystkie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Żywności – FAO – informuje, że co roku marnujemy na świecie 1/3 wyprodukowanej żywności!
- W miarę możliwości korzystajmy z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast auta. Wyjdzie nam to na zdrowie i może stanowić sporą oszczędność w naszym domowym budżecie.
- Nie każdy wie, że możemy zadbać o środowisko kupując mniej ubrań. Przemysł odzieżowy zużywa do produkcji olbrzymie ilości wody (prawie 3 tys. litrów na jeden T-shirt!), wykorzystuje zatruwające środowisko chemikalia, a materiały syntetyczne nie rozkładają się. Ponadto co sekundę na wysypisko lub do spalarni śmieci trafia wypełniona odzieżą ciężarówka. Kupujmy mniej, ale za to ubrania lepszej jakości, które będziemy nosić dłużej. Korzystajmy ze sklepów second hand, wymieniajmy się rzeczami ze znajomymi.
- Ograniczmy jedzenie mięsa. Lub zrezygnujmy z niego w ogóle. Odpowiadając globalnie za 14,5% emisji gazów cieplarnianych, masowa hodowla zwierząt jest jednym z największych czynników przyczyniających się do zmian klimatu.
- Dbajmy o to, aby zużywać jak najmniej plastikowych torebek. Starajmy się w miarę możliwości szukać sposobów ponownego wykorzystania toreb i minimalizować ilość plastikowych odpadów.
- Oszczędzajmy energię – pamiętajmy o wyłączaniu światła i nieużywanych przez nas sprzętów, wyłączajmy listwy zasilające, dbajmy o to, aby sprzęt nie pozostawał zbyt długo w trybie gotowości (stand-by).
- Stosujmy czyste źródła ciepła. Sprawdzajmy wskaźniki efektywności stosowanych przez siebie systemów ogrzewania i wybierajmy rozwiązania, chroniące twój portfel i zdrowie. 56% miast monitorujących sytuację ma normy zanieczyszczeń przekroczone o 3,5 lub więcej razy w stosunku do zaleceń WHO. Spalanie węgla czy biomasy (np. drewna) przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza wewnątrz domu czy mieszkania, a w wypadku ogrzewania – również do pogorszenia stanu powietrza na zewnątrz.
- Segregujmy śmieci. Szkło, plastik, metale, elektrośmieci - dbajmy o to aby zawsze trafiły do odpowiedniego kontenera. Ogromne ilości plastiku codziennie trafiają do oceanów, pokarmy które spożywamy są coraz częściej zanieczyszczone mikroplastikiem i metalami ciężkimi.
- Rozwijając temat segregacji kompostujmy bioodpady. Jest to praktyka przywracania Ziemi przynajmniej części tego, co z niej pochodzi, po to by wzmocnić jej zdolność do dalszego żywienia roślin i zwierząt.
- Domagajmy się zmian na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym. Bądźmy świadomi zmian, które zachodzą wokół nas. Pamiętajmy, że jesteśmy nierozłączną częścią środowiska i od stanu powietrza, zanieczyszczeń, bioróżnorodności oraz zmian klimatu zależy nasza przyszłość.