UN environment
Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Czy wiesz, że jeśli telewizor, komputer i inne urządzenia są podłączone, to każdego dnia cicho zużywają prąd przez cały dzień, nawet gdy są wyłączone?

Zjawisko to znane jest jako moc w trybie czuwania lub energia elektryczna zużywana przez produkty, gdy są one wyłączone lub w trybie gotowości.

Możemy tego nie zauważyć, ale moc w trybie gotowości jest dużym problemem. Odpowiada za 5 do 10 procent zużycia energii w domach, co kosztuje przeciętne gospodarstwo domowe (dane z USA) 100 USD rocznie. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie obciążeń w trybie gotowości i oszczędność pieniędzy, a my poniżej dajemy ci dwie proste rady, które możesz zastosować już w tej chwili.

Używaj listwy zasilającej z przełącznikami.

Do podłączenia urządzeń można użyć listwy zasilającej z włącznikami/ wyłącznikami. Na przykład, mam w pokoju listwę zasilającą, do której podłączony jest mój telewizor, odtwarzacz DVD, system gier i nagłośnienie. W moim biurze jest inna listwa zasilająca, do której podłączony jest mój komputer, drukarka, niszczarka papieru, lampa i ładowarka telefonu. Jeśli podłączysz wszystkie produkty do listwy zasilającej i wyłączysz tylko tę listwę, gdy wpięte w nią elementy nie są używane, to będą one naprawdę wyłączone.

Odłączaj urządzenia.

Innym pewnym sposobem na zmniejszenie obciążenia w trybie gotowości jest po prostu wypięcie z gniazdek wtyczek urządzeń domowych. Są produkty, które możesz chcieć pozostawić podłączone, takie jak cyfrowy budzik w sypialni lub lodówka. Resetowanie czasu w budziku lub konieczność kupowania nowych artykułów spożywczych każdego dnia jest uciążliwe, a nawet szkodliwe. Istnieje jednak wiele urządzeń, których stałe podłączenie może nie być konieczne, takich jak kuchenka mikrofalowa lub toster.

Poniżej klika rad, które pomogą w zaoszczędzeniu na kosztach trybu gotowości domowych sprzętów zasilanych elektrycznie.

  • Wyłącz tyle wtyczek, ile to możliwe. Jest to nawyk, który warto sobie wyrobić i można go wdrożyć do codziennej rutyny, gdy wychodzisz z domu lub kładziesz się spać. Karteczki samoprzylepne mogą pomóc to zapamiętać.
  • To samo dotyczy ładowarki telefonu komórkowego - staraj się nie trzymać telefonu podłączonego do gniazdka podczas snu. Tylko 5% mocy pobieranej przez ładowarkę telefonu jest wykorzystywane do ładowania telefonu - pozostałe 95% marnuje się, gdy jest podłączone do prądu.
  • Zaangażuj rodzinę. Możesz wprowadzić system 'gwiazdek' na liście dobrych nawyków, które następnie będą nagradzane np. wspólnym wyjściem do kina... niech reszta rodziny wykona pracę.
  • Liczniki gniazdek: o ile nie nagrywasz programów w nocy, możesz ustawić wyłącznik czasowy, aby niektóre urządzenia (nawet router) wyłączały się na nawet niewielką liczbę godzin.