Społeczności lokalne odgrywają niezmiernie ważną rolę w kwestii stanu naszego powietrza.
Dzieląc się informacjami oraz zmieniając nasze postepowanie możemy przyczynić się do upowszechnienia rozwiązań, które doprowadzą do redukcji poziomów zanieczyszczeń.
Nowe, codzienne nawyki mogą pomóc nam osiągnąć ten cel.
Zmniejsz swój wkład
Czyste powietrze zaczyna się od działań zmniejszających nasz szkodliwy wpływ na środowisko. Wiele z nich promuje jednocześnie aktywność fizyczną oraz pomaga nam zaoszczędzić pieniądze.
Zadbaj o swoje odpady i zmniejsz związane z nimi emisje – kompostuj żywność oraz resztki z ogródka, oddawaj do recyklingu odpady nieorganiczne, używaj ponownie torby na zakupy. Nigdy nie pal śmieci – takie działanie bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie powietrza.
Gotuj i ogrzewaj z głową – spalanie węgla czy biomasy (np. drewna) wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza wewnątrz (gdy chodzi o gotowanie) i na zewnątrz (ogrzewanie) budynków. Sprawdzaj efektywność domowych systemów grzewczych oraz kuchenek, wybierając rozwiązania oszczędzające pieniądze i chroniące Twoje zdrowie.
Czas na inteligentną mobilność – do poruszania się po okolicy używaj transportu publicznego, roweru lub własnych nóg. Jeśli już musisz mieć auto zastanów się na opcją nisko- lub zeroemisyjną. Silniki diesla – szczególnie te starsze – wnoszą istotny wkład w zjawisko czarnego węgla, który jednocześnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka oraz przyczynia się do zmian klimatu.
Oszczędzaj energię – wyłączaj nieużywane przez siebie światło czy sprzęt elektroniczny. Jeśli możesz przejdź na oświetlenie typu LED, będące nietoksyczną alternatywą dla zawierających rtęć świetlówek kompaktowych (CFL). Sprawdź możliwość zainstalowania kolektorów słonecznych na dachu, umożliwiających tanie ogrzewanie wody, albo instalacji fotowoltaicznych – czystego i zdrowego źródła energii.
Domagaj się zmian – wezwij lokalnych liderów do przyjęcia standardów jakości powietrza zgodnych z zaleceniami WHO. Wspieraj działania, które przyczynią się wzmocnienia standardów emisyjności i ułatwią kupowanie czystszych pojazdów, efektywnych energetycznie urządzeń oraz zmniejszanie energochłonności budynków.
Organicz ryzyko
Zmniejszanie skali zanieczyszczenia powietrza to nasza wspólna walka – istnieją jednak sposoby na to, by zredukować grożące nam z ich powodu ryzyko. Oto proste porady na działania, które wspierać mogą instytucje, zajmujące się zdrowiem oraz ochroną środowiska.
Sprawdzaj jakość powietrza – codziennie monitoruj poziomy zanieczyszczeń oraz ostrzeżenia ze strony władz lokalnych i centralnych po to, by ograniczyć aktywność na zewnątrz i rezygnować z pobytu w miejscach o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń.
Planuj przebywanie poza domem – zmień swoje nawyki tak, by nie wychodzić w okresie największych zanieczyszczeń. W wielu miastach takimi porami, w związku z godzinami szczytu, jest późny poranek oraz wczesny wieczór.
Znaj swoją okolicę – istnieje szereg dowodów na to, że dzieci i dorośli żyjący bądź spędzający sporo czasu w pobliżu ruchliwych dróg mogą być bardziej narażeni na dolegliwości zdrowotne, związane z niską jakością powietrza.
Unikaj korków – wyboru samochodów w trakcie godzi szczytu oraz – jeśli już nim podróżujesz – otwierania okien. Pojawiają się badania, wedle których unoszące się spaliny mogą zwiększać stopień zanieczyszczenia powietrza w Twoim samochodzie.
Oceń ryzyko – ustal ze swym lekarzem czy otoczenie, w którym funkcjonujesz, może zwiększać Twoją podatność na zanieczyszczenie powietrza – tak, by mieć możliwość kontroli nad sytuacją.
Korzystaj z efektywnej ochrony – jeśli w okolicy, w której mieszkasz, sugerowane jest używanie maseczki na twarz, sprawdź w zaufanych źródłach, czy ma ona dostatecznie silny filtr. Wiele z nich nie jest w stanie przefiltrować pyłów zawieszonych (PM 2,5 i mniejszych), które są jedną z najbardziej szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze.
Tłumaczenie na materiału kampanii BreatheLife