UN environment
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zdj. Jørn Eriksson na licencji CC BY 2.0

W Oslo zlikwidowano większość miejsc parkingowych na ulicach, a dokładnie 650 z nich. Cel? Redukcja ruchu pojazdów prywatnych w centrum miasta.

Większość miejsc parkingowych została przekształcona w ścieżki rowerowe (lub parki kieszonkowe i miejsca odpoczynku). Rower to środek transportu, do którego miasto zachęca na wiele sposobów, m. in. dotując kupno rowerów oraz doskonaląc coraz bardziej popularny system ich współdzielenia.

Inwestycje w infrastrukturę i rozwój transportu zbiorowego oraz obniżenie opłat za przejazdy to kolejny sposób, w jaki promuje się w Oslo zmianę nawyków transportowych.

Burmistrz Oslo Marianne Borgen jako główny powód podejmowanych działań wskazuje poprawę jakości powietrza. Mają one również pomóc miastu zmniejszyć o połowę emisję dwutlenku węgla do 2020 r. w porównaniu do 1990 r.

Pierwotne plany ograniczania ruchu zostały złagodzone: w 2015 r. Oslo ogłosiło plan wyłączenia centrum z ruchu samochodowego do 2019 r. W obliczu protestów – zwłaszcza ze strony firm obawiających się, że ludzie po prostu pojechaliby gdzie indziej, by zrobić zakupy – miasto pohamowało odrobinę swoje ambicje.

Sprawienie, że centrum miasta stało się przyjaźniejsze dla pieszych i rowerzystów, nie przepędziło klientów. Zwiększyło za to ruch pieszy o 10 procent względem momentu rozpoczęcia działań.

Tłumaczenie materiału kampanii BreatheLife