UN environment
Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Głównym wątkiem tegorocznych obchodów będą kwestie, związane z zanieczyszczeniami powietrza.

Około 7 milionów ludzi na całym świecie umiera przedwcześnie co roku z powodu zanieczyszczeń powietrza – 4 miliony z nich ma miejsce w rejonie Azji i Pacyfiku. Tegoroczny Światowy Dzień Środowiska ma skłonić rządy, biznes, społeczności lokalne oraz pojedynczych ludzi do poznania opcji z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych technologii, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w miastach i regionach całego świata.

Gospodarzem głównego wydarzenia w ramach Światowego Dnia Środowiska będzie Hangzhou – miasto w chińskiej prowincji Zjejiang.

Ogłoszenie tej decyzji nastąpiło na międzynarodowym szczycie środowiskowym UNEA-4, który miał miejsce w marcu w Nairobi. Jego uczestnicy mierzyli się z kluczowymi wyzwaniami, takimi jak powstrzymanie marnowania żywności czy promowanie samochodów elektrycznych. W jego trakcie miała również miejsce premiera raportu, którego tematem było 20 lat działań na rzecz jakości powietrza w Pekinie.

- Chiny będą świetnym gospodarzem tego dnia – mówi Joyce Msuya z UN Environment. – Kraj ten wykazał się ogromną, przywódczą rolą w walce z zanieczyszczaniami powietrza. Ma on teraz szanse na zachęcenie do działania resztę świata. Zanieczyszczenia powietrza to globalny problem, dotyczący nas wszystkich. Chiny będą teraz miały okazję do stania się liderem działań, które uratują miliony istnień.

Chiny i ich rosnący sektor zielonej energii stali się globalnymi liderami. W kraju tym znajduje się połowa pojazdów elektrycznych na świecie, w tym 99% elektrycznych autobusów. Stając się gospodarzem Światowego Dnia Środowiska 2019 tamtejszy rząd będzie mieć okazje pochwalić się swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz czystego środowiska.

Wedle nowego raportu ONZ na temat zanieczyszczenia powietrza w rejonie Azji i Pacyfiku wdrożenie 25 rozwiązań technologicznych przyczyniłoby się do redukcji globalnych emisji dwutlenku węgla o 20% oraz metanu o 45%, co przyczyniłoby się do redukcji wzrostu globalnej temperatury o 1/3 stopnia Celsjusza.

Światowy Dzień Środowiska ONZ to globalne wydarzenie, które ma miejsce 5 czerwca i które obchodzone jest od roku 1972.

Fakty o zanieczyszczeniu powietrza:

  • 92% ludzkości nie oddycha czystym powietrzem.
  • Zanieczyszczenia powietrza kosztują globalną gospodarkę 5 bilionów dolarów rocznie.
  • Troposferyczne zanieczyszczenia ozonem mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu plonów o 26% do roku 2030.

Tłumaczenie materiału UN Environment