Jesteśmy częścią problemu. Możemy też stać się jego rozwiązaniem!
Przedsiębiorstwa, budynki publiczne i gospodarstwa domowe odpowiadają za około połowę emisji tlenku węgla oraz pyłów PM2,5 na świecie. Oznacza to, że mamy tu do odegrania swoją rolę. Dokonując drobnych zmian w naszym życiu możemy pomóc w walce o czyste powietrze.
W jaki sposób? Zmniejszając spożycie mięsa czy nabiału przyczynimy się do redukcji emisji metanu. Istnieje szereg innych działań, poprzez które możemy dokonać zmian na lepsze w kwestii jakości powietrza.
Świadomie podchodź do odpadów
Kompostuj żywność i resztki z ogrodu. Jeśli masz taką możliwość – stosuj recykling odpadów nieorganicznych. Używaj ponownie torby na zakupy, a powstałe odpady segreguj do odpowiednich worków czy koszy. Nigdy nie pal śmieci – działanie to bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie powietrza.
Stosuj czyste źródła ciepła
Spalanie węgla czy biomasy (np. drewna) przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza wewnątrz domu czy mieszkania, a w wypadku ogrzewania – również do pogorszenia stanu powietrza na zewnątrz. Sprawdzaj wskaźniki efektywności stosowanych przez siebie systemów ogrzewania i wybieraj rozwiązania, chroniące twój portfel i zdrowie.
Ruszaj się z głową
Korzystaj z transportu publicznego, roweru lub własnych nóg. Jeśli potrzebujesz mieć swój własny samochód – rozważ jego wymianę na hybrydowy bądź elektryczny. Silniki diesla – szczególnie starsze ich modele – są istotnym źródłem czarnego węgla (węgiel "black carbon", który jest wynikiem niezupełnego spalania paliw kopalnych), wpływającego na wzrost ryzyka zachorowania na raka oraz szkodliwego dla klimatu.
Przemyśl swoje zużycie energii
Wyłącz nieużywane światła i urządzenia elektryczne/elektroniczne. Korzystaj z efektywnego energetycznie sprzętu. Rozważ możliwość wykorzystania energii słonecznej do podgrzewania wody i tworzenia energii elektrycznej.
Domagaj się zmian
Wezwij lokalnych liderów do przyjęcia standardów jakości powietrza, spełniających zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Wspieraj działania na rzecz poprawy standardów emisyjnych oraz tworzenia zachęt do kupowania czystszych pojazdów, efektywnych energetycznie urządzeń i domów.
Opracowanie na bazie materiału UN Environment