UN environment
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zdj. 	Parrot of Doom na licencji CC BY-SA 3.0

Hrabstwo Greater Manchester szykuje się do stworzenia największej sieci spacerowej i rowerowej w Wielkiej Brytanii – i to już w ciągu najbliższych 10 lat.

Sieć Beelines, nawiązująca nazwą do symbolu Manchesteru (pszczoły robotnicy), obejmie tysiąc mil tras rowerowych i spacerowych, w tym 75 mil odseparowanych ścieżek rowerowych i 1.400 bezpiecznych skrzyżowań.

Jest to część 10-letniego projektu, którego koszt szacowany jest na 1,5 miliarda funtów, mającego na celu zmianę nawyków transportowych mieszkańców Hrabstwa Greater Manchester. Plan został zaproponowany przez głównego komisarza Manchesteru ds. pieszych i rowerzystów, Chrisa Boardmana. Jest on byłym złotym medalistą w kolarstwie, rekordzistą świata i weteranem Tour de France.

- Jeśli spojrzymy na to ile kosztuje infrastruktura, to mamy tu dobry stosunek jakości do ceny. To jedyny jej rodzaj, która się opłaca. Jeśli inwestujesz w infrastrukturę rowerową, zwraca się ona w proporcji 5,50 funta za każdy wydany funt – powiedział mediom.

- Ile osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza? Koszt nie robienia niczego musi wreszcie zostać zauważony - powiedział.

- Jeśli chcesz zmusić ludzi do zmiany nawyków, musisz dać im realną alternatywę. Lekarz może komuś powiedzieć, że musi po prostu zacząć się więcej ruszać, że może chodzić codziennie do sklepu lub jeździć na rowerze do pracy. Jeśli stworzymy ku temu odpowiednie i przyjazne warunki oraz połączymy je z utworzeniem lokalnej wypożyczalni rowerów, to ma to potencjał – dodał.

Burmistrz Andy Burnham zaplanował już przeznaczenie 160 milionów funtów z rządowego funduszu Transforming Cities na pierwsze cztery lata projektu.

- Manchester szczyci się długą historią podejmowania innowacyjnych inicjatyw. Wdrażanie Beelines wpisuje się w nią. Ta propozycja jest odważna – nie czuje się w związku z tym winny. Jeśli mamy zmniejszyć zatłoczenie i poprawić jakość powietrza, potrzebne są zdecydowane działania. Chcę, aby Greater Manchester stał się jednym z 10 najlepszych miejsc do życia na świecie i tego typu inicjatywy pomogą nam zrealizować tą obietnicę – powiedział Burnham.

Tłumaczenie materiału kampanii BreatheLife