UN environment
Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Przystąpienie do Paktu na Rzecz Zrównoważonego Wykorzystania Tworzyw Sztucznych, wdrożenie strategii „no plastic”, emisja zielonych obligacji, przechodzenie na zieloną energię, wymiana floty na samochody hybrydowe, a także finansowanie inicjatyw wspierających efektywność energetyczną, to tylko niektóre spośród wielu ekologicznych inicjatyw realizowanych przez Santander Bank Polska w ramach #ekoSantander.

Santander Bank Polska aktywnie realizuje strategię odpowiedzialnej bankowości, której jednym z filarów są „zielone finanse”. Od początku 2019 roku bank z jeszcze większą mocą angażuje się we wdrażanie proekologicznych rozwiązań, nie tylko w swoim otoczeniu zewnętrznym, ale także wewnątrz organizacji.

Bank m.in. rozpoczął proces stopniowego przechodzenia na zieloną energię oraz zapowiedział, że nie będzie udzielał finansowego wsparcia budowy nowych elektrowni węglowych.

Jednocześnie bank rozpocznie wymianę floty samochodowej, na bardziej przyjazną środowisku, która będzie opierała się na technologii hybrydowej. Takie pojazdy wykazują o około 30-40% niższe zużycie paliwa niż w porównywalnych autach z silnikami benzynowymi. W efekcie pozwoli to na redukcję emisji dwutlenku węgla o 1800 ton, czyli aż o 31%.

Zmiana floty jest jednym z elementów strategii zmierzającej do zmniejszenia śladu środowiskowego banku. Santander Bank Polska zapowiedział również wdrożenie strategii „no plastic”, czyli stopniowej eliminacji jednorazowych produktów z plastiku najpierw w centrali, a w kolejnych krokach, również we wszystkich oddziałach.

Ponadto, jako jedyny przedstawiciel sektora bankowego w Polsce, Santander Bank Polska przystąpił do Paktu na Rzecz Zrównoważonego Wykorzystania Tworzyw Sztucznych i wraz z największymi organizacjami branżowymi, producentami dóbr konsumenckich i sieciami handlowymi, do końca roku stworzy mapę drogową przejścia na model zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych w Polsce.

To nie jedyne inicjatywy, które realizuje bank w trosce o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. Jako pierwszy bank komercyjny w 2017 Santander Bank Polska wyemitował zielone obligacje o wartości 137,1 mln  EUR, udzielił klientom finansowego wsparcia w ramach programu wspierającego poprawę efektywności energetycznej budynków oraz umów leasingowych, związanych z inwestycjami w aktywa energooszczędne.

Dodatkowo, od czerwca wszystkie materiały marketingowe banku będą drukowane na ekologicznym papierze z atestem FSC, pochodzącym w 100% z recyclingu. W efekcie pozwoli to na ograniczenie wycinki drzew na świecie, a także poprawę jakości powietrza.

Ponadto, zgodnie z nową polityką energetyczną Grupa Santander nie będzie dostarczała produktów finansowych przeznaczonych na nowe projekty elektrowni węglowych, wspierając tym samym rozwój gospodarki zeroemisyjnej, opartej na odnawialnych źródłach energii.

Santander Bank Polska aktywnie wspiera również działania edukacyjne. Bank jest m.in. Partnerem Strategicznym kampanii  „Zielona Wstążka #DlaPlanety” oraz współorganizatorem warsztatów dla dzieci i młodzieży GREEN POWER HACKATHON.